A jelenlegi társadalom legnagyobb problémái a „rossz pénz” miatt alakultak ki. Megjósolható volt, hogy a bankok hitelezési gyakorlata, a profitot hajszoló gazdálkodása, valamint a fedezet nélküli pénzkibocsátás előbb-utóbb összeomláshoz vezet. Úgy is lett: mára bennünket is elért a pénzügyi világválság, aminek egyenes következménye lesz a gazdaság visszaesése, a munkanélküliség növekedése, a pénzhiány, stb.
Ebben a helyzetben szűkebb közösségi összefogásra, önellátásra kell törekednünk, hiszen senki sem fog „kívülről” segíteni rajtunk. Ehhez meg kell oldanunk a globalizált pénz- és haszoncélú világból való átmenetet a helyi együttműködésen és a bizalmon alapuló rendszerekbe. A megoldás a helyi kereskedelmi rendszerekben rejlik: a csereklubok megalakítása illetve a helyi pénzek bevezetése - a tapasztalatok szerint - fellendíti az érintett térség gazdaságát.
A Szent Korona Alapítvány kezdeményezésére 2007-ben Budapesten megalakult a Korona Csereklub Egyesület. Ez a 12 főből, főleg szakértőkből álló egyesület dolgozta ki a hazai csereklubok működésének alapelveit, figyelembe véve a magyarországi lehetőségeket és törvényeket. Az egyesület készíttette el azt az internetes programot, amely nélkül nem létezhetne egy modern csereklub.
Ennek a programnak - ami a fentiekkel együtt a http://www.koronakor.hu/pilis.php honlapon olvasható, két fontos feladata van: egyrészt segíti a vevő és az eladó egymásra találását, azaz piacteret biztosít, másrészt nyilvántartja, elszámolja az ügyletek csereértékét.
Egy ilyen Csereklub kialakulása körvonalazódik Veresegyházon és a Kistérségben is.
A csere által azok is hozzájuthatnak termékekhez, szolgáltatásokhoz, akiknek nincs pénzük, de van tehetségük és szorgalmuk. De azok is, akik nem akarnak hagyományos pénzt használni, ha nem muszáj, és barátságosabbnak, emberibbnek találják ezt a rendszert.
Hisz ez működik a legtöbb családban, vagy akár szomszédságban: segítünk egymásnak, kölcsön-vagy ajándékba adunk kisebb-nagyobb dolgokat, és ugyanígy kapunk is, ami épp kell.
De nem mindenkinek van nagy családja, és nem mindenki tud szoros kapcsolatot ápolni szomszédaival. Nekik is ideális lenne ez a Cserekör.
A csereklubban való részvétel azok számára is előnyt jelent, akik semmiben sem szűkölködnek, hiszen a klubon belül olcsóbban vagy jobb minőségben hozzájuthatnak dolgokhoz, mint egy hagyományos üzletben.
A csereklubnak erős közösségépítő hatása is van, ami nagyon fontos, mert az összetartásra, egymás segítésére, érdekeink védelmére ma nagyobb szükség van, mint valaha.
Miket lehet bevinni a rendszerbe? Miket lehet „eladni-megvenni”?
Nos, nagyon tág a paletta: a kerti munkában valós segítségtől a lovaglási lehetőségig, a gyerekvigyázástól a használt görkorcsolyáig, a korrepetálástól a fordításig számos árucikk és szolgáltatás szerepel a rendszerben. Ez természetesen dinamikusan változik, van, de mindig a valós igényeknek megfelelő termékek és erőforrások jelennek meg, hisz ez egy valódi, élő piactér.
Hogyan működik a Cserekör rendszer?
Az ajánlás útján, személyesen megismert emberek belépnek, és az internetes rendszerbe feltöltik ajánlatukat, mit adnak, és mit keresnek.
Az adásvétel rögtön megkezdődhet, mert van egy virtuális hitelkerete a személyeknek. A vevő és az eladó a piactéren megadott cím és telefonszám segítségével veszi fel egymással a kapcsolatot, és ott egyeznek meg a termék vagy szolgáltatás átadásának módjáról is.
Az elszámolás alapja a Korona, vagyis 1 órányi munka 100 koronát ér. Az árak reálisak, nem inflálódnak, mert nem a hagyományos értékmérőkhöz (arany, Forint, Euro) viszonyítják őket.
A veresegyházi Cserekörben a kezdeti lépések most zajlanak, vagyis a februári találkozón személyesen bemutatkozó résztvevők belépnek a rendszerbe, és helyi és földrajzi határon túl nyúlóan kapcsolatokat építve elkezdik használni a rendszert. Az itt szerzett tapasztalatokat megosztják egymással emailben.
Április elején szerveznek majd egy találkozót, hogy a konkrét tapasztalatokról beszámoljanak: az elmélet mögött milyen gyakorlat van, mik a tapasztalatok, stb.
Szeretnék ezt az alkalmat egy kisebb vendégfogadással, gyerekmegőrzéssel vonzóvá tenni mások számára is.
A cserekörrel kapcsolatban Veresegyházon dr. Bencz Zoltánt lehet keresni, zbencz@gmail.com, de e sorok írója is tud további információkkal szolgálni a Klub működéséről és a belépés feltételeiről.
Fülöp Hajnalka - hfulop@gmail.com
|